Bulharská kuchyně

Bulharská kuchyně: 10 tradičních jídel, které musíte vyzkoušet během dovolené v roce 2024

Bulharská kuchyně je bohatá, rozmanitá a plná chutí, které vás překvapí svou jednoduchostí a hloubkou. Připravte se na gastronomickou cestu, která vás zavede do srdce Bulharska, kde se setkáte s tradičními chutěmi a recepty, které jsou pečlivě uchovávány a předávány z generace na generaci.

1. Banica

Banica je tradiční bulharský pokrm, který se skládá z vrstvení plátů máslem namazaného filo těsta s kombinací vajec, jogurtu a bílých sýrů, jako je sirene a feta. Kromě klasické náplně sýra může být tento koláč vyroben s mnoha různými náplněmi, ať už slanými nebo sladkými. Banica se tradičně podává na Vánoce a na Silvestra, ale dnes ji můžete koupit po celý rok v obchodech s potravinami, u pouličních prodejců, v stáncích a prakticky všude.

2. Shopský salát

Shopský salát je tradiční studený salát, který je také jedním z národních jídel Bulharska. Často se podává v létě, kdy ho najdete většinou v bulharských restauracích. Salát se skládá z nakrájených rajčat, okurek, cibule, pečených nebo syrových paprik a bulharského sýra. Zelenina je obvykle osolená, pokapána slunečnicovým olejem a posypaná nastrouhaným bulharským sýrem sirene.

3. Bulharský jogurt

Bulharský jogurt je často označován jako jeden z nejstarších fermentovaných ingrediencí na světě. Jogurt se vyrábí bakteriální fermentací mléka. Tato univerzální ingredience může mít různou texturu a konzistenci, v závislosti na původu, volbě mléka a technikách použitých při jeho výrobě, ale jeho chuť je obvykle jemně kyselá.

4. Banitsa s sýrem

Bulharský koláč banitsa s sýrem je hlavní verzí tohoto tradičního koláče. Vyrábí se vrstvením plátů máslem namazaného filo těsta s kombinací vajec, jogurtu a sýra, jako je sirene a feta. Kromě této základní varianty existují také jiné druhy slaných nebo sladkých koláčů banitsa plněných různou zeleninou a ovocem.

5. Tarator

Tarator je bulharská studená polévka vyrobená z bulharského jogurtu, okurek, česneku, nasekaného kopru, slunečnicového oleje, ořechů a trochu vody nebo ledu. Existuje mnoho variant této osvěžující polévky, takže některé ingredience mohou být vynechány, zatímco jiné mohou být přidány – ořechy jsou někdy nahrazeny chlebem a okurky jsou někdy nahrazeny mrkví nebo salátem.

6. Sirene

Sirene je sýr vyrobený z kravského nebo ovčího mléka (původně vyrobený z kozího mléka, ale dnes se většinou vyrábí z levnějšího kravského mléka, ovčího mléka nebo kombinace mlék), který se vyznačuje jemnou, vlhkou a drobivou texturou a svěží, citronovou chutí. Je také známý jako bulharská feta a bílý sýr v nálevu sirene. Kromě Bulharska je tento sýr obzvláště oblíbený v Makedonii, Rumunsku, Albánii a Řecku. Obvykle se podává s polévkami a saláty, ačkoli sirene lze také použít v mnoha pečených výrobcích.

7. Kufte

Kufte jsou bulharské masové placičky, které se obvykle vyrábějí z vepřového, telecího nebo hovězího masa (nebo kombinace) jako hlavních ingrediencí. Mleté maso se smíchá s cibulí, petrželí, solí, pepřem a kmínem. Pro zvýraznění chutí se často přidává majoránka. Placičky se pak grilují, dokud nejsou na obou stranách hnědé, a měly by se podávat ihned. Kufte se často podávají s chlebem a pečenou rýží na straně.

8. Rakia

Rakija je univerzální termín používaný pro různé ovocné brandy vyráběné v několika balkánských zemích (jihovýchodní Evropa). Tento silný destilát se vyrábí z různých druhů ovoce a někdy je navíc ochucen nebo použit jako základ pro likér. Nejběžnější verze jsou vyrobené ze švestek (šljivovica), hrušek Williams (viljamovka), kdoulí (dunjevača), meruněk (kajsijevača), jablek (jabukovača), hroznů (lozovača/komovica) a mnoho dalších.

9. Lyutenitsa

Sklenice lutenicy nebo lyutenitsy je jednou z nezbytných potravin téměř v každé bulharské a severomakedonské domácnosti. Tato slavná zeleninová směs, která leží někde mezi pomazánkou a chutney, je v základu vyrobena z červených paprik, rajčat, soli, cukru, pepře a oleje. Často se také přidává kmín. Existují různé varianty a často najdete recepty, které zahrnují lilek, mrkev, česnek a dokonce i petržel a pálivé papriky. Lyutenitsa se tradičně konzumuje jako pomazánka, doprovázená chlebem, sušenkami nebo toustem. Běžně se také podává jako příloha k masovým pokrmům, zejména k grilovanému masu a masovým kuličkám.

10. Lukanka

Nejznámější uzené maso v Bulharsku je známé jako lukanka, tradiční, aromatická klobása vyrobená z kombinace mletého vepřového a telecího masa. Klobása je obvykle silně kořeněná solí, černým pepřem, horkými a sladkými paprikami, kmínem, muškátovým oříškem a koriandrem. Volba a množství přidaných koření je velmi variabilní a obvykle závisí na regionu. Obal pro lukanku se obvykle vyrábí z kravích nebo vepřových střev a po dokončení se obvykle lisuje z obou stran, aby získal svůj tradiční, plochý tvar.

Bulharská kuchyně je skutečně fascinující a plná chutí, které vás překvapí svou jednoduchostí a hloubkou. Příště, když navštívíte Bulharsko, nezapomeňte vyzkoušet tyto tradiční pokrmy a užít si autentickou chuť Bulharska.