Chorvatsko – perla jaderského moře

Chorvatsko, označované jako perla Jaderského moře, je zemí, která je na každém kroku plná úžasných míst, která stojí za to navštívit. Je to země, kde se slunce potkává s modrým mořem, země historických skvostů a přírodních krás. V tomto článku se podíváme na několik míst, které byste měli v Chorvatsku navštívit.

1. Dubrovník Bez ohledu na to, jakou trasu si v Chorvatsku naplánujete, nesmíte vynechat Dubrovník. Toto historické město na jihu země je často označováno jako „Perla Jaderského moře“. Staré město Dubrovníku je součástí světového dědictví UNESCO a je obklopeno impozantními městskými hradbami. Město je plné úchvatných gotických, renesančních a barokních kostelů, klášterů, paláců a fontán.

2. Split Split je druhé největší město v Chorvatsku a je to místo, kde se moderní život mísí s antickou historií. Centrem města je monumentalní Diokleciánův palác z 4. století, který je také na seznamu světového dědictví UNESCO. Split je také výborným výchozím bodem pro návštěvu blízkých ostrovů, jako jsou Brač, Hvar nebo Vis.

3. Hvar Ostrov Hvar je známý svou příjemnou atmosférou, nádhernými plážemi a vůní levandule, která je zde pěstována. Město Hvar je populární destinací pro mladé cestovatele díky svému živému nočnímu životu, zatímco zbytek ostrova nabízí klid a pohodu pro ty, kteří hledají odpočinek.

4. Plitvická jezera Národní park Plitvická jezera je jedním z nejstarších a největších národních parků v Chorvatsku a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Park je známý svými kaskádovými jezery, které jsou propojeny řadou vodopádů a stezek, které se vinou skrz nádhernou krajinu.

5. Zadar Zadar je město s bohatou historií a je domovem mnoha historických památek, včetně římského fóra a svatostánků sv. Donáta. Zadar je také známý svým mořským varhanami, které vytváří melodii pomocí vln moře, a Pozdravem Slunci, interaktivním uměleckým dílem, které v noci vytváří fascinující světelnou show.

6. Pula Pula se nachází na poloostrově Istrie a je známá svým dobře zachovaným římským amfiteátrem, který je jedním z nejlépe zachovaných na světě. Pula je také výchozím bodem pro návštěvu Brijunských ostrovů, což je skupina 14 malých ostrovů známých svou krásnou přírodou.

Tato místa jsou jen vrcholem ledovce toho, co Chorvatsko nabízí. Je to země plná kouzel a krásy, ať už hledáte písečné pláže, historické památky, úchvatnou přírodu nebo jednoduše chcete objevit novou kulturu.