Praktické informace

Chorvatsko je oblíbenou destinací pro turisty z celého světa, včetně České republiky. S jeho bohatou historií, úchvatnými přírodními scenériemi a nádherným pobřežím je snadné pochopit, proč. Než se však vydáte na svou dobrodružnou cestu, je důležité se seznámit s některými praktickými informacemi, které vám usnadní cestování. Bez ohledu na to, zda jste první cestovatel, nebo zda jste se v Chorvatsku již dříve toulali, tyto tipy vám pomohou lépe se připravit.

Místní doprava

Chorvatsko má velmi dobrou infrastrukturu, což znamená, že se můžete snadno dostat na většinu míst autem, autobusem nebo lodí. Silniční síť je dobře udržovaná a spojuje všechna velká města a turistické destinace. Autobusy jsou dostupné a často spojují všechna velká města a turistické destinace. Autobusové spojení je také dostupné mezi většinou měst a mnoha menšími obcemi. Trajekty a katamarány jsou dalším oblíbeným způsobem cestování, který spojuje pevninská města s ostrovy a nabízí jedinečný způsob, jak prozkoumat pobřeží Chorvatska.

Měna a platební možnosti

Místní měnou v Chorvatsku je chorvatská kuna (HRK). Ačkoliv Chorvatsko je členem Evropské unie, ještě nepřijalo euro jako svou měnu. Kreditní a debetní karty jsou v Chorvatsku běžně akceptovány, zejména ve větších městech a turistických oblastech. Mnoho restaurací, obchodů a hotelů akceptuje karty, ale mějte na paměti, že některé menší obchody nebo tržnice mohou požadovat hotovost.

Pokud se rozhodnete přivést cizí měnu z České republiky, doporučil bych euro, které můžete snadno vyměnit v místních bankách a směnárnách. Automaty na hotovost (ATM) jsou také běžně k dispozici po celém Chorvatsku.

Elektrické zásuvky

V Chorvatsku se používají typy zásuvek C a F, což je stejný typ jako v České republice. Napětí je 230 V a frekvence 50 Hz, takže nemusíte mít obavy z toho, že byste potřebovali adaptér. V případě, že cestujete s elektronikou, která vyžaduje specifický typ zásuvky nebo napětí, doporučujeme si před odjezdem pořídit odpovídající adaptér.

Počasí

Chorvatsko se vyznačuje středomořským klimatem na pobřeží s horkými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami. Vnitrozemí má kontinentální klima s horkými léty a chladnými, sněhovými zimami. Nejlepší doba pro návštěvu záleží na vašich plánech. Pokud plánujete plážovou dovolenou, nejlepší období je od června do září, kdy teploty dosahují vrcholu a moře je příjemně teplé. Jarní a podzimní měsíce jsou ideální pro aktivní dovolenou, jako je pěší turistika nebo cykloturistika, když teploty jsou mírnější.

Bezpečnost

Chorvatsko je obecně považováno za velmi bezpečnou zemi pro turisty. Zločin je relativně nízký, zejména ve srovnání s mnoha dalšími evropskými zeměmi. Samozřejmě je důležité zachovávat zdravý rozum a opatrnost, jako byste to dělali při cestování do jakéhokoli jiného místa. Měli byste si dávat pozor na své osobní věci a vždy sledovat aktuální informace o cestování.

Bez ohledu na to, zda se vydáváte na dobrodružství plné pěší turistiky, jachtingu nebo si jednoduše užíváte slunce na některé z nádherných chorvatských pláží, tyto praktické tipy vám pomohou užít si vaši cestu naplno. Sťastnou cestu!