Egypt kuchyne

Egyptská kuchyně: Ochutnejte tradiční jídla a speciality

Egypt je nejen země pyramíd a faraonů, ale také země s bohatou a pestrou kulinářskou tradicí. Od pikantních falafelů a lahodného humusu až po sladký konafah, egyptská kuchyně má mnoho lahůdek, které uspokojí jakékoli chuťové pohárky. Pojďme se ponořit do této kulinářské dobrodružné cesty.

Hummus a Falafel

Začneme s hummusem a falafelem, dvěma z nejpopulárnějších egyptských jídel, která jsou milována po celém světě. Hummus je krémová pasta z cizrny, tahini (sezamová pasta), citronové šťávy a česneku. Falafel, který se v Egyptě tradičně dělá z bobů, je křupavý placička, který můžete jíst samotný, v sendviči nebo jako součást mezze (výběr malých jídel).

Molokhia

Molokhia je tradiční egyptská polévka, která se vyrábí z listů rostliny molokhia, směsi koření, česneku a kuřecího, hovězího nebo jehněčího vývaru. Molokhia je hustá, zelená a má jedinečnou chutě, kterou buď zbožňujete, nebo nesnášíte. Je to však základní součást egyptské kuchyně a rozhodně stojí za vyzkoušení.

Koshary

Koshary je jedním z národních jídel Egypta a je to mix rýže, čočky, těstovin, cizrny, karamelizované cibule a pikantní rajčatové omáčky. Je to chutné, výživné a velmi levné jídlo, které najdete na každém rohu v Egyptě.

Fūl medammes

Fūl medammes, obvykle zkráceně na „fūl“, je dalším oblíbeným egyptským jídlem. Je to pomalu vařený bób s česnekem a citronem, často podávaný s chlebem jako snídaně. Fūl je výživný, zdravý a velmi chutný.

Roz bil-laban

Pokud máte rádi sladkosti, pak si musíte v Egyptě vyzkoušet roz bil-laban. Je to rýžový puding s rozinkami, ořechy a skořicí. Je sladký, krémový a velmi uspokojující.

Konafah

Konafah je další egyptská sladkost, kterou byste si neměli nechat ujít. Je to sladký koláč z tenkých vláken těsta naplněným sýrem nebo ořechy a polévaný sladkým sirupem.

Cena a dostupnost

Egyptská kuchyně je velmi cenově dostupná. Na ulicích najdete stánky s falafelem nebo koshary za cenu okolo 1 USD, zatímco v restauracích můžete očekávat platit za hlavní chod od 5 do 15 USD. Egyptská kuchyně je také velmi rozmanitá a nabízí jídla pro každý vkus, od vegetariánů po milovníky masa.

Egyptská kuchyně je skutečně fascinující. Je plná chutí, vůní a barev, které odrážejí bohatou historii a kulturu země. Ať už jste dobrodruh hledající nové chutě, nebo gurmán hledající tradiční lahůdky, egyptská kuchyně vás jistě nezklame. Příště, když navštívíte Egypt, nezapomeňte ochutnat některé z těchto tradičních jídel a specialit. Dobrou chuť!