Horská střediska v Chorvatsku

Horské oblasti a střediska v Chorvatsku

Chorvatsko je známo svými nádhernými pobřežními destinacemi, které každý rok lákají miliony turistů z celého světa. Ale jen málo lidí ví, že Chorvatsko je také domovem některých nádherných horských oblastí, které jsou ideální pro outdoorové aktivity. Ať už jste vášnivý turista, horolezec nebo milovník zimních sportů, Chorvatsko nabízí mnoho možností pro objevování a dobrodružství.

Začněme průzkumem Dalmácie a Dinarských Alp. Tato oblast je charakteristická svými strmými vápencovými vrcholy, hlubokými říčními údolími a nádhernými výhledy na Jaderské moře. K nejvýznamnějším vrcholům patří Dinara, nejvyšší hora v Chorvatsku, a Biokovo, domov populárního přírodního parku s nádhernými výhledy na pobřeží a ostrovy.

Pokračujeme do Gorski Kotar, známého jako „zelené srdce Chorvatska“. Tato oblast je pokryta hustými lesy, zelenými loukami a řadou jezer a řek. Je to ideální místo pro turistiku, cyklistiku a rafting. Gorski kotar je také domovem Risnjak, jednoho z nejimpresivnějších národních parků v zemi, který nabízí úchvatné výhledy a rozmanitou flóru a faunu.

Další na našem seznamu je pohoří Velebit. Toto nejdelší chorvatské pohoří je také biosférickou rezervací UNESCO a je známé svou neobyčejnou biologickou rozmanitostí. Zahrnuje dva národní parky – Paklenica a Severní Velebit – které jsou oblíbenými destinacemi pro turistiku, horolezectví a speleologii.

Nyní se zaměříme na horské oblasti v Istrii. Ačkoli je Istrija nejčastěji spojována s pobřežím a historickými městy, také nabízí několik pěkných horských oblastí a přírodních parků. Učka je nejvyšší hora v Istrii a je ideální pro pěší turistiku, s nádhernými výhledy na Kvarnerský záliv a okolní krajinu. Brijuni, souostroví 14 ostrovů a ostrůvků, je také jedním z nejdůležitějších přírodních a kulturních památek v zemi.

Po prozkoumání horských oblastí se podívejme na některá z nejlepších horských středisek v Chorvatsku. První je Platak, populární středisko nacházející se blízko Rijeky. Nabízí širokou škálu aktivit pro celou rodinu, včetně sjezdového a běžeckého lyžování, snowboardingu, sáňkování a turistiky.

Bjelolasica je nejvyšší lyžařské středisko v Chorvatsku a je známé svými dobře upravenými sjezdovkami, moderními vleky a širokou nabídkou ubytování. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi, ale také pro pokročilé lyžaře a snowboardisty.

Medvednica, horská oblast ležící severně od Záhřebu, je další populární destinací pro zimní sporty. S její blízkostí k hlavnímu městu je ideální pro jednodenní výlety a nabízí vynikající možnosti pro sjezdové lyžování, běžecké lyžování a turistiku.

Na závěr několik praktických informací. Jak se dostat do těchto oblastí? Přístup do většiny horských oblastí a středisek v Chorvatsku je relativně snadný, ať už autem, autobusem nebo vlakem. Ubytování je také dostupné v široké škále možností, od hotelů a penzionů po horské chaty a kempy.

A kdy je nejlepší doba pro návštěvu? Zatímco zima je ideální pro lyžování a snowboarding, jaro a léto nabízí vynikající podmínky pro turistiku, cyklistiku a další outdoorové aktivity. Na podzim se můžete těšit na nádherné barvy a méně lidí na stezkách.

Chorvatsko je země s mnoha tvářemi, a ačkoliv je nejznámější pro své pobřeží a krásné pláže, jeho horské oblasti jsou skutečným skvostem, které stojí za to objevit. Takže ať už jste horolezec, turista nebo milovník zimních sportů, určitě vám Chorvatsko nabídne něco, co si zamilujete.