Egypt oázy

Pouštní oázy Egypta: Ideální útočiště pro podzimní a zimní cestovatele

Jako perly rozsypané po rozsáhlé pustině Sahara jsou egyptské oázy dokonalým útočištěm pro cestovatele hledající klid, kulturu a kontakt s přírodou. Méně frekventované než rušné metropole a starověké památky, poskytují oázy jedinečnou příležitost zažít egyptský život mimo vyšlapané turistické stezky. Ať už plánujete cestu na podzim nebo v zimě, tato idylická místa nabízí příjemnou změnu od chladného počasí a jsou ideálním místem pro relaxaci a objevování.

Siwa Oasis

Siwa, jedna z nejodlehlejších a nejmalebnějších oáz Egypta, je skutečným klenotem. Nachází se v západní poušti, blízko hranice s Libyí. Siwa je známá svými olivovými háji, datlovými palmami a překrásnými jezery. V centru města najdete impozantní ruiny hradu Shali, který byl kdysi opevněným městem. Město také hostí chrám boha Amona, který ve starověku navštívil sám Alexandr Veliký, aby se zeptal na svůj osud. Možnosti ubytování zahrnují vše od luxusních rezortů až po jednoduché penziony a místní gastronomie nabízí širokou škálu tradičních jídel. Siwa je přístupná autobusem nebo taxíkem z různých měst, včetně Marsa Matruhu a Káhiry.

Bahariya Oasis

Bahariya, oáza situovaná uprostřed západní pouště, je nejen domovem nádherných palmových hájů a horkých pramenů, ale také hostí údolí zlatých mumií, kde bylo objeveno přes tisíc mumifikovaných těl, mnohé s pozlacenými maskami. Přírodní krása Bílé pouště, kde se nachází bizarní skalní formace a nádherné výhledy, je další z výjimečných atrakcí. Zdejší ubytování nabízí možnosti pro každý rozpočet a stravovací možnosti zahrnují řadu místních specialit. Bahariya je snadno dostupná autobusem z Káhiry.

Dakhla Oasis

Dakhla, jedna z nejjižnějších oáz, je známá svým bohatým historickým dědictvím. Vystavené jsou zde ruiny středověkého města s islámskými mauzolei, minaretem a několika studnami. Nejdůležitější památkou je Deir el-Hagar, chrám z doby římské říše, a Balat, kde najdete hrobky místních guvernérů z období Střední říše. Ubytování v Dakhle zahrnuje luxusní hotely, eko-lodže a jednoduché penziony. Kulinářské zážitky jsou založeny na místních produktech, především datlích a olivách. Dakhla je přístupná autobusem nebo taxi z měst Al Kharga a Asyut.

Kharga Oasis

Kharga, největší a nejjižnější oáza Egypta, je domovem několika antických památek. Vynikající příklad je chrám Hibis, nejlépe zachovaný perský chrám v Egyptě, a Bagawat, jedno z nejstarších křesťanských pohřebišť na světě. Možnosti ubytování zahrnují moderní hotely a penziony a stravovací možnosti zahrnují tradiční egyptskou kuchyni. Kharga je přístupná autobusem nebo taxi z Asyutu a Luxoru.

Farafra Oasis

Farafra, nejméně obydlená egyptská oáza, je nejlépe známá pro svou blízkost k Bílé poušti, přírodní rezervaci plné surrealistických vápencových skalních formací. Možnosti ubytování zahrnují penziony a kempy a stravovací možnosti se zaměřují na místní speciality. Farafra je dostupná autobusem nebo taxíkem z měst Bahariya a Dakhla.

Tip pro cestovatele

Při plánování cesty do oáz nezapomeňte připravit se na specifika pouštního prostředí. I když jsou dny teplé, noci mohou být chladné, takže se oblékejte vrstveně. Nezapomeňte na dostatečnou ochranu proti slunci, jako je klobouk, sluneční brýle a opalovací krém. A samozřejmě, nezapomeňte se dostatečně hydratovat!

Egyptské oázy jsou fascinujícím mixem přírodní krásy, historie a kultury. Ať už hledáte klid a relaxaci, chcete se ponořit do bohaté historie nebo objevovat neobyčejné krajiny, egyptské oázy nabízejí něco pro každého. Takže pokud plánujete cestu do Egypta na podzim nebo v zimě, určitě zvažte návštěvu těchto úžasných míst.