Chorvatsko Plitvice park

Přírodní parky Chorvatska: Průvodce pro milovníky přírody

Chorvatsko je země nádherné přírody, od svých oslňujících pobřeží a průzračných modrých vod, po vysoké horské vrcholy a hluboké lesy. Chorvatsko je také domovem několika nádherných přírodních parků, které jsou ideální pro ty, kteří hledají dobrodružství a relaxaci v přírodě. Zde je průvodce některými z nejlepších přírodních parků Chorvatska:

Národní park Plitvická jezera

Jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších parků v Chorvatsku je Národní park Plitvická jezera. Tento park, který je na seznamu světového dědictví UNESCO, se skládá z šestnácti kaskádovitých jezer propojených nádhernými vodopády. Lesy v parku jsou domovem pro různé druhy divokých zvířat, včetně medvědů, vlků a vzácných druhů ptáků.

Národní park Krka

Národní park Krka je další skvělým příkladem chorvatské nádherné přírody. Park je nejznámější svými impozantními vodopády, včetně vodopádu Skradinski buk, který je jedním z největších travertinových bariérových systémů v Evropě. Kromě vodopádů nabízí park také nádherné scenérie, bohatou flóru a faunu a historické památky, včetně kláštera na ostrově Visovac.

Národní park Brijuni

Národní park Brijuni, skládající se z 14 malých ostrovů, je jedním z nejlepších míst v Chorvatsku pro milovníky moře. Ostrovy nabízejí krásné pláže, kristalicky čisté vody a bohatý podmořský život, což z nich dělá ideální destinaci pro potápění a šnorchlování. Na ostrovech se také nachází několik archeologických a kulturních památek, včetně římských ruin a safari parku s exotickými zvířaty.

Národní park Risnjak

Národní park Risnjak, který se nachází v horském pásu Gorski kotar, je ideální pro milovníky hor. Park nabízí nádherné výhledy, pestré lesy plné divoké zvěře a mnoho turistických tras různých obtížností. Je také domovem pro řadu endemických rostlinných a živočišných druhů, včetně lynxa, po kterém je park pojmenován.

Národní park Mljet

Národní park Mljet, situovaný na stejnojmenném ostrově, je rájem pro ty, kteří hledají klid a ticho. Ostrov je pokryt hustými borovými lesy a nabízí nádherné pláže, malé vesničky a slaná jezera, která jsou ideální pro plavání a kajakáření.

Chorvatsko je země bohatá na přírodní krásy a přírodní parky zde hrají klíčovou roli v ochraně těchto krajinných pokladů. Navštívit tyto parky je nejen příležitostí prožít nezapomenutelné dobrodružství, ale také možností podpořit místní ekologické úsilí. Když příště navštívíte Chorvatsko, nezapomeňte zahrnout některé z těchto nádherných parků do svého itineráře!