Pyramidy v Egyptě

Zima v Gíze: Navštivte pyramidy bez davů turistů

Když se řekne Egypt, většina z nás si automaticky vybaví obraz pyramid. Tito ohromující stavitelští velikáni, symboly Egypta, dominují krajině v Gíze, nedaleko Káhiry. Během zimních měsíců se davové turistické skupiny rozptýlí, teploty klesají na příjemné úrovně a pyramidy se náhle stávají klidnými svědky historie, které lze prozkoumat bez zmatku a spěchu.

Pyramidy v Gíze – Krátký historický přehled

Komplex pyramid v Gíze, někdy označovaný jako „Gízská nekropole“, je domovem tří velkých pyramid: Velká pyramida Cheopsova, Chefrenova pyramida a Mykerinova pyramida. Tyto pyramidy byly postaveny jako hrobky pro tři faraony 4. dynastie Staré říše – Cheopse, Chefrena a Mykerina. Ze všech egyptských pyramid je Cheopsova pyramida největší a je jedinou ze Sedmi divů starověkého světa, který stále stojí.

Proč navštívit Egypt v zimě

Zatímco v létě může být návštěva Gízy kvůli vysokým teplotám a velkým davům turistů náročná, zima přináší o něco příjemnější klima a méně návštěvníků. Slunce stále zůstává, ale teploty klesají na pohodlných 20 až 25 stupňů Celsia během dne, což je ideální pro procházky a prohlídky. Navíc, s menším množstvím turistů můžete prozkoumávat pyramidy a další památky v klidu a v klidu.

Co očekávat od počasí

Zimní počasí v Egyptě je obecně mírné a suché, s teplotami během dne kolem 20 až 25 stupňů Celsia. Noci mohou být chladnější, s teplotami klesajícími na okolo 10 stupňů Celsia, takže byste měli mít s sebou vrstvy oblečení. S průměrnou úrovní srážek méně než 1 mm, šance na déšť jsou minimální, ale stále je dobré mít s sebou nepromokavou bundu pro případ, že by přišel nečekaný déšť.

Jak se dostat k pyramidám

Gíza je snadno dostupná z Káhiry, ať už si vyberete taxi, Uber, nebo místní minibus. Cesta trvá přibližně 30 minut až hodinu, v závislosti na dopravní situaci. Pokud se rozhodnete pro taxi nebo Uber, ujistěte se, že jste se dohodli na ceně předem, aby se vyhnuli nedorozumění. Místní minibusy jsou levnější, ale mohou být trochu více chaotické a nacpané.

Jak si užít návštěvu pyramid bez davů

Navštěvovat Gízu v zimě znamená mít více prostoru a klidu pro prohlídku těchto ohromujících památek. Ale i přesto je dobré se vyhnout nejrušnějším obdobím, které je obvykle dopoledne. Navštivte místo brzy ráno nebo pozdě odpoledne pro nejklidnější zážitek. Nejlepší vyhlídkové body jsou na vyvýšeninách okolo pyramid, kde můžete získat úžasné pohledy na celý komplex.

Okolní atrakce

Kromě pyramid, Gíza je také domovem Velkého sfingy, další nezapomenutelné památky, kterou stojí za to navštívit. Tato monumentální socha lví tělo a lidská hlava stojí hrdě u vchodu do pyramidového komplexu. Dalšími atrakcemi jsou různé muzea, jako je Muzeum solární lodi, které ukazuje dobře zachovanou loď nalezenou u Cheopsovy pyramidy. Nakupování na trzích Gízy je také zábavný způsob, jak strávit čas po návštěvě pyramid.

Důležité informace a tipy pro cestovatele

Při návštěvě Gízy je důležité pamatovat na několik věcí. První je, že byste měli mít dostatek vody, klobouk a opalovací krém, i když je zima, slunce může být silné. Vstupné do komplexu pyramid je přibližně 200 EGP (egyptských liber), s dalšími poplatky za vstup do jednotlivých pyramid. Otevírací doby jsou obecně od 8:00 do 17:00 v zimě, ale mohou se měnit, takže je dobré to zkontrolovat předem.

Navštívit pyramidy v Gíze během zimních měsíců je zážitek, který by si neměl nechat ujít žádný milovník cestování. Nejenže budete mít příležitost vidět tyto ohromující památky bez davů turistů, ale také si užijete příjemnější klima a méně rušné okolí. S nádechem tajemství a fascinace, který obklopuje tyto dávné památky, je návštěva pyramid v Gíze zimní cestovní zážitek, na který nikdy nezapomenete.