Španělsko karneval

KARNeVAL NA KANÁRSKÝCH OSTROVECH: BAREVNÉ OSLAVY V ATLANTIKU

Kanárské ostrovy, známé svými krásnými plážemi, vulkanickými krajinami a příjemným podnebím, jsou oblíbenou destinací pro turisty z celého světa. Ale kromě svých přírodních krás, ostrovy mají také bohatou kulturní tradici. Jednou z nejvýraznějších a nejoblíbenějších kulturních událostí na Kanárských ostrovech je karneval. Tato extravagantní oslava je plná hudby, tance, průvodů a tradičních kostýmů, které zahrnují nejen místní, ale i turisty.

Karneval na Kanárských ostrovech má kořeny v katolických tradicích a sloužil jako poslední oslava před půstem, který začíná na Popeleční středu. V průběhu staletí se tato oslava rozvinula a byla obohacena o vlivy africké kultury, což odráží geografickou blízkost ostrovů k africkému kontinentu.

Pro místní obyvatelstvo má karneval hluboký význam. Je to nejen oslava před půstem, ale také příležitost vyjádřit hrdost na svou kulturní dědictví a upevnit vazby v komunitě. Místní obyvatelé stráví měsíce plánováním a přípravou kostýmů, výzdoby a hudby pro tuto událost.

Tradiční kostýmy a masky

Jedním z nejvýraznějších prvků karnevalu jsou barevné kostýmy a masky. Od historických postav až po fantastické bytosti, kostýmy jsou často nápadité a extravagantní. Masky hrají klíčovou roli v anonymitě a umožňují účastníkům vyjádřit se bez omezení.

Hudba a tanec

Hudba je srdcem karnevalu. Kanárské ostrovy jsou domovem několika tradičních hudebních stylů a tanců, z nichž mnohé jsou součástí karnavalových oslav. Typickými tanci jsou „Isas“, „Folias“ a „Malagueñas“, zatímco mezi tradiční nástroje patří „timple“ a „chácaras“.

Průvody (Cabalgatas)

Průvody jsou jedním z vrcholů karnevalu. V každém hlavním městě ostrovů se konají velkolepé průvody, kde se účastníci v kostýmech promenádují po ulicích za doprovodu hudby. Každý průvod má své téma, které odráží kulturu a tradice ostrova.

Výběr karnevalové královny

Tradiční součástí oslav je výběr karnevalové královny. Mladé ženy soutěží v nádherných, často velmi velkých a složitých kostýmech. Soutěž je vyhlašována jako jedna z hlavních událostí, kterou provází hudba a tanec.

Nejlepší místa pro oslavu karnevalu

Některé z nejznámějších karnevalů na Kanárských ostrovech se konají v Santa Cruz de Tenerife, Las Palmas de Gran Canaria a Puerto de la Cruz. Každý ostrov má však své vlastní oslavy, takže je možné najít karneval téměř kdekoli.

Doba konání

Karneval obvykle probíhá v únoru nebo na začátku března, v závislosti na datu Velikonoc. Je důležité si předem ověřit konkrétní data oslav na jednotlivých ostrovech.

Tip pro návštěvníky

Připravte se na dav a buďte opatrní s osobními věcmi. Oblečte se pohodlně, ale neváhejte se zapojit do oslav tím, že si obléknete kostým nebo alespoň nějaký barevný doplněk.

Karneval na Kanárských ostrovech je oslavou plnou radosti, barev, hudby a tradice. Je to jedinečná příležitost prožít kanárskou kulturu z první ruky a stát se součástí této vzrušující události. Ať už jste milovníkem hudby, tance nebo jen chcete zažít něco nového a odlišného, karneval na Kanárských ostrovech vás jistě nadchne.