Egypt Sfinga

Egypt je fascinující země, která je známá po celém světě svými úžasnými pyramidami a impozantními chrámy. Prohlídka těchto starověkých památek je nezapomenutelným zážitkem a umožňuje nám proniknout do bohaté historie a kultury Egypta. V tomto blogovém příspěvku se podíváme na nejznámější pyramidy a chrámy, které byste neměli vynechat při své cestě do Egypta.

 1. Pyramidy v Gíze
  Pyramidy jsou ikonou Egypta a tvoří jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Nejznámější z nich jsou Velká pyramida Cheopse, Chephrenova pyramida a Mykerinova pyramida. Tyto monumentální stavby stojí jako symbol starověkého Egypta a jsou svědky obrovské technické a architektonické dovednosti egyptských stavitelů. Vydat se na prohlídku pyramid v Gíze je jako se vrátit do minulosti a ocitnout se přímo ve středu dávné egyptské civilizace.
 2. Chrám v Karnaku
  Chrám v Karnaku, nacházející se v Luxoru, je největším chrámovým komplexem na světě. Tento rozsáhlý komplex je domovem několika chrámů, sloupových síní, kaplí a dalších struktur, které svědčí o mimořádné duchovní a náboženské praxi starověkého Egypta. Procházka tímto chrámovým komplexem vám umožní obdivovat nádhernou architekturu, slohovou rozmanitost a bohatě zdobené reliéfy. Karnak je jedním z nejvýznamnějších a nejimpozantnějších historických míst na světě.
 3. Údolí králů a královen v Luxoru
  Luxor je domovem slavného Údolí králů a královen, které je považováno za jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť Egypta. Toto úchvatné místo sloužilo jako pohřebiště pro mnoho starověkých faraonů a jejich manželky. V tomto údolí můžete navštívit hrobky slavných panovníků a obdivovat jejich nádherné vyobrazení bohů, posmrtný život a každodenní scény ze starověkého Egypta.
 4. Chrám boha Amona v Luxoru
  Chrám boha Amona, známý také jako chrám Luxor, je další impozantní památka v Luxoru. Tento chrám je jednou z největších a nejvýznamnějších stavby egyptského Nového království. Jeho komplexnost a nádherná architektura vás ohromí. Můžete se procházet obrovskými sloupovými síněmi, obdivovat vyřezávané reliéfy a pozorovat slavnostní obřady, které se zde kdysi konaly.
 5. Chrámy v Abu Simbelu
  Chrámy v Abu Simbelu jsou dalšími neuvěřitelnými památkami Egypta. Nacházejí se na jižním břehu jezera Násser a jsou známé svými ohromujícími sochami faraona Ramesse II. Tyto chrámy byly přesunuty ze své původní polohy kvůli výstavbě Asuánské přehrady a staly se světově proslulými památkami. Jejich návštěva je jedinečným zážitkem, který vám umožní ponořit se do starověké egyptské historie a obdivovat mistrovské sochařské práce.
 6. Chrámy v Edfu a Kom Ombo
  Dalšími zajímavými chrámovými komplexy, které stojí za návštěvu, jsou chrámy v Edfu a Kom Ombo. Chrám v Edfu je zasvěcen bohu Horovi a je jedním z nejlépe dochovaných staroegyptských chrámů. Kom Ombo je chrámový komplex zasvěcený dvěma bohům – Sobekovi a Haroerisovi. Tyto chrámy nabízejí fascinující pohled na egyptskou architekturu a náboženské rituály.
 7. Alexandrie
  Alexandrie, druhé největší město Egypta, je plné historie a kultury. Zde můžete navštívit egyptskou Národní knihovnu, Pompeiovu sloupovou síň nebo Qaitbayskou pevnost. Toto město nabízí zcela odlišný pohled na egyptskou historii a je oblíbeným místem mezi návštěvníky.
 8. Asuánská přehrada
  Sice mezi historická místa nepatří, ale rozhodně stojí za návštěvu. Asuánská přehrada je impozantní inženýrský úspěch a jedna z největších přehrad na světě. Přehrada vytváří obrovskou vodní nádrž, která zajišťuje zavlažování a elektrickou energii pro oblast. Její návštěva vám umožní porozumět důležitosti vody pro egyptský život a pochopit její vliv na zemědělství a energetiku v regionu.
 9. Siwa oáza
  Siwa oáza je skrytým pokladem v poušti a ideálním místem pro ty, kteří hledají klid a relaxaci. Oáza je obklopena nádhernými skalními formacemi a je domovem unikátní kultury a tradic. Můžete se koupat v teplých pramenech, prozkoumat starobylé ruiny a ochutnat místní speciality.
 10. Hurghada a křižování Rudým mořem
  Hurghada je oblíbeným letoviskem pro milovníky potápění a šnorchlování. Je to ideální místo, kde se můžete potápět v korálových útesech a obdivovat úchvatný podmořský svět Rudého moře. Kromě potápění můžete také využít možností křižování po Rudém moři a objevovat malebné ostrovy a laguny.

Doufáme, že vás tento přehled nejvýznamnějších pyramid a chrámů v Egyptě inspiroval a připravil na nezapomenutelnou cestu do této země bohaté historie. Egypt je místem, kde se můžete ponořit do starověkého světa a objevovat jeho tajemství. Nechte se unést kouzlem starověkého Egypta a prožijte dobrodružství života!