Řecká kuchyně

Tradiční bulharská kuchyně a kde ji ochutnat

Když se cestovatelé rozhodnou prozkoumat novou zemi, je důležité pochopit nejen její historii a kulturu, ale také se ponořit do místní gastronomie. Tradiční bulharská kuchyně je bohatá, rozmanitá a především chutná. V tomto článku vás provedeme různými pokrmy, které byste si rozhodně neměli nechat ujít při návštěvě Bulharska.

Banitsa

Začneme s nejoblíbenějším a nejtradičnějším bulharským pokrmem – Banitsou. Tento křehký a chutný koláč je vyráběný z listového těsta, které je plněné sýrem, někdy i se špenátem, brambory nebo dokonce dýní. Banitsa je perfektní snídaně, ale můžete ji jíst kdykoli během dne. Některé z nejlepších míst, kde můžete ochutnat banitsu, jsou pekárny a kavárny v Sofii, jako je „Furna“ nebo „HleBar“.

Shopský Salát

Shopský salát je další klasikou, která je zároveň národním pokrmem Bulharska. Tento osvěžující salát obsahuje nakrájené rajčata, okurky, papriku a cibuli, pokryté bohatou vrstvou strouhaného sýra. Nezapomeňte ho zkusit v tradičních bulharských restauracích zvaných „mehana“. Několik doporučených míst jsou „Shtastlivitsa“ nebo „Made In Home“ v Sofii.

Kavarma

Pro milovníky masa je zde Kavarma – tradiční bulharský pokrm z pomalu pečeného masa, zeleniny a bylinek. Kavarma může být připravena z různých druhů masa, ale nejčastěji se používá vepřové nebo kuřecí. Tento pokrm můžete najít v téměř každé tradiční bulharské restauraci, ale jedním z nejlepších míst je „Rakia & Co“ v Sofii.

Tarator

Jedním z nejoblíbenějších letních pokrmů v Bulharsku je Tarator, studená polévka podobná řeckému tzatziki. Je vyrobena z jogurtu, okurek, česneku, kopru a ořechů, a je perfektně osvěžující během horkých letních dní. Můžete ji ochutnat v každé tradiční bulharské restauraci.

Moussaka

Ačkoli je moussaka spíše známá jako řecký pokrm, bulharská verze se odlišuje a je rovněž vynikající. V bulharské moussace naleznete vrstvy smažených brambor a mletého masa, pokryté vrstvou vajíčkové směsi. Restaurace „Shtastlivitsa“ v Sofii nabízí jednu z nejlepších moussak v Bulharsku.

Rakia

Když už mluvíme o bulharské kuchyni, nesmíme zapomenout na Rakii, tradiční bulharskou pálenku. Je to silný alkoholický nápoj obvykle vyrobený z hroznů, ale také z broskví, švestek nebo jablek. Rakia je často podávána jako aperitiv s tradičním bulharským salátem. Ale pozor, Rakia je silná (40-50% alkoholu), takže ji pijte opatrně!

Bulharská kuchyně je stejně pestrá a bohatá jako země sama. Při návštěvě Bulharska se nebojte ochutnat různé pokrmy a objevovat různé chutě, které tato země nabízí. Ať už jste milovník masa, vegetarián, nebo máte rádi sladké, Bulharsko má pro každého něco. Takže si užijte svou gastronomickou cestu Bulharskem!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *