Španělsko umění

Města plná umění: Průvodce španělskými muzei a galeriemi

1. Prado, Madrid

Světoznámé Muzeum Prado je jednou z nejvýznamnějších institucí ve světě umění. Otevřené v roce 1819, muzeum je domovem neocenitelné kolekce evropského umění od 12. do 20. století. Známe jej zejména pro své mistrovské kusy od Velázqueze, Goyi a El Greca. Zvláštní pozornost si zaslouží Velázquezův obraz „Las Meninas“ a Goyovy Černé malby. Prohlídka tohoto muzea je jako cesta časem přes historii umění. Muzeum je otevřené od pondělí do neděle a vstupné se pohybuje od 7 do 15 euro podle typu vstupenky. Muzeum je snadno dostupné metrem na stanici Atocha.

2. Reina Sofia, Madrid

Pokud máte zájem o moderní a současné umění, neměli byste minout Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Kromě své permanentní expozice věnované španělskému umění 20. století, je Reina Sofia také hostitelem mnoha dočasných výstav současných umělců. Jeden z nejznámějších obrazů v muzeu je Picassoův „Guernica“, silný anti-válečný manifest inspirovaný událostmi španělské občanské války. Muzeum je otevřeno od pondělí do neděle a vstupné je od 8 do 10 euro podle typu vstupenky. Muzeum je snadno dostupné metrem na stanici Atocha.

3. Muzeum Picasso, Barcelona

Muzeum Picasso je nejlepší místo k prozkoumání raných let jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století, Pabla Picassa. Umělec sám daroval mnoho z obrazů v muzeu, a tak je kolekce velmi osobní a podmanivá. Hlavními taháky jsou Picassovy interpretace slavných děl Velázqueze a jeho série keramiky. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle a vstupné je 12 euro. Muzeum je snadno dostupné metrem na stanici Jaume I.

4. Guggenheim, Bilbao

Navštivte nádhernou budovu muzea Guggenheim v Bilbau a uvidíte jednu z nejslavnějších stavb moderní architektury.

Budova, kterou navrhl architekt Frank Gehry, je stejně úchvatná jako umělecká díla uvnitř. Kolekce se zaměřuje na umění druhé poloviny 20. století a hostí mnoho dočasných výstav. Velkolepé sochy a instalace, jako je například „Puppy“ od Jeffa Koonse, zdobí okolí muzea. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle a vstupné je 17 euro. Muzeum je snadno dostupné tramvají na zastávce Guggenheim.

Méně známé galerie a muzea

1. Daliho muzeum, Figueres

Svět surrealistického umělce Salvadora Dalího může být někdy náročný, ale rozhodně je fascinující. Dalího muzeum ve Figueres, jen několik hodin severně od Barcelony, je tak výstřední, jak byste očekávali. Umělec sám navrhl budovu, která je venkovním projevem jeho surrealistického světa. Interiér je plný Dalího obrazů, soch, instalací a dokonce i nábytku. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle, vstupné je 14 euro a muzeum je snadno dostupné vlakem z Barcelony.

2. Museo Thyssen-Bornemisza, Madrid

Toto muzeum, které se nachází v srdci Madridu, je domovem jedné z nejvýznamnějších soukromých sbírek umění na světě. Kolekce je rozmanitá a sahá od gotických obrazů až po díla 20. století. Můžete zde obdivovat díla umělců jako jsou Rembrandt, Van Gogh, Picasso, Hopper nebo Kandinskij. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle, vstupné je 13 euro a muzeum je snadno dostupné metrem na stanici Banco de España.

3. Centro de Arte Contemporáneo, Málaga

Málaga je známá jako rodiště Pabla Picassa, ale také má velmi aktivní scénu současného umění. Jedním z jejích vrcholů je Centro de Arte Contemporáneo, které prezentuje širokou škálu moderních a současných umělců ze Španělska i z celého světa. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle, vstup je zdarma a muzeum je snadno dostupné autobusem na stanici Alameda Principal.

4. Institut Valencià d’Art Modern (IVAM), Valencie

IVAM se zaměřuje na 20. století a nabízí silnou sbírku moderního a současného umění. Kromě své stálé expozice hostí také dočasné výstavy, které často zahrnují avantgardní a experimentální umělce. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle, vstupné je 2 euro a muzeum je snadno dostupné metrem na stanici Túria.

Kromě těchtočtyř méně známých galerií a muzeí je ve Španělsku ještě mnoho dalších uměleckých pokladů k objevení. Ať už jste milovník umění, nebo jen hledáte nový zážitek, Španělsko je skvělou volbou pro vaši příští dovolenou.