Pyramidy Egypt

Tajemství pyramid: Jak si co nejvíce užít návštěvu Gízy a co všechno byste měli vědět předtím, než vstoupíte dovnitř

Egypt je země plná historie a kultury, a jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších míst, která tuto historii reprezentuje, je komplex pyramid v Gíze. Tyto monumentální stavby jsou svědky tisíciletí historie a představují vrchol staroegyptského stavitelství.

Historie a umístění

Komplex pyramid v Gíze, známý také jako Gízská nekropole, je domovem Velké pyramidy, Pyramidy Khafre a Pyramidy Menkaure, spolu s jejich přidruženými pyramidovými komplexními a Velkou Sfingou. Všechny byly postaveny během Čtvrté dynastie Starého království starověkého Egypta, mezi lety 2600 a 2500 př. n. l. Komplex zahrnuje také několik chrámů, hřbitovů a pozůstatky dělnické vesnice.

Velká pyramida

Velká pyramida, známá také jako Pyramida Cheopsova nebo Khufu, je největší z tří pyramid v Gíze. Její konstrukce byla dokončena kolem roku 2560 př. n. l. a je obklopena třemi menšími pyramidami, známými jako „královniny“ pyramidy, a třemi lodními jámami. Jedna z těchto lodí, známá jako Khufuova loď, byla restaurována a původně vystavena v Gízském solárním lodním muzeu.

Pyramida Khafre

Khafreho pyramida, dokončená kolem roku 2570 př. n. l., je menší než Velká pyramida, ale zdá se být větší díky své vyvýšené poloze. Tato pyramida má také výrazný zobrazovací kámen na svém vrcholu.

Pyramida Menkaure

Menkaureho pyramida je nejmenší z tří hlavních pyramid v Gíze a byla dokončena kolem roku 2510 př. n. l. Tato pyramida je obklopena třemi vedlejšími pyramidami.

Velká Sfinga

Velká Sfinga, obrovská socha s tělem lva a hlavou člověka, pochází z vlády krále Khafre. Je to jedna z nejznámějších a nejzáhadnějších soch starověkého Egypta.

Jak se připravit na návštěvu

Pokud plánujete navštívit Gízský pyramidový komplex, je důležité být připraven. Doporučuje se nosit pohodlné boty, protože budete hodně chodit. Také se ujistěte, že máte dostatek vody, klobouk a opalovací krém, protože egyptské slunce může být velmi silné.

Návštěva Gízy je jedinečným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do starověké historie a kultury Egypta. Ať už jste vášnivým historikem nebo jen turistou hledajícím dobrodružství, Gíza je místo, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.